صنعت چسب و رنگ

صنعت رنگ سازی در ایران سابقه دیرین دارد؛ از ساخت رنگ و چسب توسط استادکاران پای کار با استفاده از مواد گیاهی و معدنی با روش های سنتی برای رنگ آمیزی کاخ ها و ابنیه حکومتی تا تاسیس نخستین کارخانه در سال 1318 .

از آن زمان تا مدت طولانی رنگ روغن کارخانه ای با استفاده از روغن های گیاهی و پودرهای معدنی تولید می شد.

سیدحسن تهرانی، عضو هیات مدیره تعاونی تولیدکنندگان رنگ و محصولات وابسته ایران در گفت وگو با خبرگزاری صدا و سیما اعلام کرد: در حال حاضر ایران 46 درصد رنگ کشور ترکمنستان، 69 درصد رنگ تاجیکستان، 94 درصد چسب افغانستان، 32 درصد چسب ترکمنستان و 23 درصد چسب مورد نیاز عراق را تامین می کند.

وی دلایل پایین بودن صادرات این محصولات به رغم برخورداری از مزیت ها و پتانسیل های بالای این صنعت در کشور را ساختارهای سیاسی کشور، روند کند تصمیم سازی و تصمیم گیری، سیستم کاذب اداری، نبود زیرساخت های مناسب، مشکل در صادرات حلال ها و… عنوان می کند.

مواد اولیه

برای تولید انواع محصولات رنگی و برخی چسب ها مواد اولیه خاصی مورد نیاز است که برخی شرکت ها در داخل آن را تولید می کنند.

در این رابطه مدتی پیش در محل برگزاری نمایشگاه های بین المللی تهران نمایشگاه رنگ و پوشش های صنعتی برگزار شد که مشاهدات خبرنگار «فرصت امروز» از حضور تعداد بالای شرکت های خارجی در تامین مواد اولیه مورد نیاز این صنعت حکایت دارد.

در این دوره از نمایشگاه 270 شرکت داخلی و 150 شرکت خارجی از سوییس، آلمان، اتریش، ایتالیا، اندونزی، تایوان، اوکراین، امارات، ترکیه، چین، اسپانیا، هند، فرانسه، هلند، سوئد، مالزی، انگلیس، کره جنوبی، آمریکا، هند، روسیه، هلند، لبنان، تایلند، استرالیا، اسلوانی حضور دارند.

به نظر می رسد شرکت هایی از کشورهای آلمان، ترکیه، کره جنوبی و چین سهم عمده ای از این بازار در داخل کشور را در اختیار دارند و بسیاری از شرکت های ایرانی نقش واسطه ای در تامین نیازهای داخل را دارند و تعداد معدودی برخی از آن را تولید می کنند.

بسیاری از فعالان معتقدند هزینه بالای انتقال دانش فنی، تجهیز خطوط تولید و زمان بر بودن برگشت سرمایه، عواملی است که انگیزه تولید کنندگان را کاهش داده و از این رو تمایل به ایفای نقش واسطه ای و دلالی در تامین نیاز بازار طرفداران بیشتری دارد.

با این حال برای تولید انواع رنگ و چسب ماده اولیه ای است که باید در چرخه تولید وجود داشته باشد. تیتانیوم، پرکننده ها و حلال ها اجزای اصلی مواد اولیه هستند.

پرکننده ها موادی هستند که به رنگ اضافه می شوند و درخصلت رنگ هیچ تاثیری ندارند، در واقع فقط توجیه اقتصادی دارد یعنی فقط برای کاهش قیمت رنگ استفاده می شود.

از موادی که توضیح دادیم پرکننده کربنات کلسیم از کارخانه پودر سنگسر سمنان و حلال های زایلن و تولوئن و متانول از پتروشیمی اصفهان، تبریز، شیراز و بقیه مواد از کشورهای چین، اسلوونی، ژاپن، ترکیه، آلمان و بلژیک وارد می شود.

صنعت رنگ و چسبصنعت چسب و رنگ

دستگاه های مورد نیاز و آزمایش های اصالت رنگ

پاشنه آشیل دستگاه پاتیل رنگ است که مواد اولیه را مثلا 30درصد رزین، 40درصد تیتانیوم، 20 درصد حلال و حدود 10درصد پر کننده را در خود نگه می دارد و آنها را تحویل دستگاهی به نام میکسر می دهد تا با هم مخلوط شوند.

عمل اختلاط به طور مداوم به مدت دو ساعت انجام می گیرد سپس به وسیله دستگاه پمپ تخلیه، رنگ در داخل بشکه های 220 لیتری برای راه و ترابری و در ظرف های 25 لیتری برای شهرداری بسته بندی و توسط لیفتراک به انبار منتقل و آماده بارگیری می شود.

برای آزمایش های تعیین اصالت رنگ تنها سازمانی که براساس قانون می تواند استاندارد فرآورده ها را تعیین، تدوین و اجرای آنها را با کسب موفقیت شورای عالی استاندارد اجباری اعلام کند، موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است.

لازم به ذکر است این سازمان در سال 1365 در قالب مرکز آموزش وزارت صنایع فعالیت خود را آغار کرد و در سال 1373 با مشاركت بیش از 200 واحد صنعتی و 140 نفر از اساتید و متخصصان به صورت یك موسسه آموزشی و پژوهشی مستقل ادامه یافت.

وظایف و اهدافی که این موسسه در تعیین مرغوبیت کالاها انجام می دهد عبارت است از:

  • تعیین، تدوین و نشر استانداردهای ملی
  • انجام تحقیقات به منظور تدوین استاندارد
  • بالا بردن کیفیت کالاهای داخلی
  • کمک به بهبود روش های تولید و افزایش کارایی صنایع در جهت خودکفایی کشور
  • ترویج استانداردهای ملی، نظارت بر اجرای استانداردهای اجباری
  • کنترل کیفی کالاهای صادراتی مشمول استانداردهای اجباری
  • جلوگیری از صدور کالاهای نامرغوب به منظور فراهم کردن امکانات رقابت با کالاهای مشابه خارجی
  •  حفظ بازارهای بین المللی کنترل کیفی کالاهای وارداتی مشمول استاندارد اجباری به منظور حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان داخلی
  • جلوگیری از ورود کالاهای نامرغوب خارجی راهنمایی علمی و فنی تولیدکنندگان

و در آخر

امیدواریم شما عزیزان استفاده بهینه ازین وبلاگ را داشته باشید و شما بزرگواران خواهشمندیم دیگر وبلاگ های ما را نیز مشاهده بفرمایید.


تماس : 09169750618 – 06633312276
اینستاگرام : abzardavood
واتساپ : 09169750618

ساعت کاری : 8 صبح الی 22 شب

آدرس : لرستان .خرم آباد .خیابان حافظ . نبش 24 متری حکیم از بالا

محصولات شرکتی در خرم آباد ، نمایندگی فروش لوازم برقی ، ابزارآلات صنعتی ، خرید پمپ بادی در خرم آباد ، فروش دستگاه کارواش در خرم آباد ، خرید دریل در خرم آباد ، نمایندگی فروش کالا برق در خرم آباد ، فروش انبردست در خرم آباد ، خرید انبردست در خرم آباد ، قیمت بیل کره ای در خرم آباد ، خرید شیرآلات اهرمی ، قیمت شیرآلات برنجی ، خرید شیرآلات پکیج ، فروش پیچ گوشتی ، فروش قفل های ضدسرقت ، خرید قفل های حیاطی ، فروش طناب کوهنوردی ، شماره فروش ابزارآلات در خرم آباد ، قیمت کفش کار در خرم آباد ، فروش لوازم الکتریکی ، نمایندگی تجهیزات برقی ، خرید پیچ و مهره در خرم آباد ، فروش چسب ، چسب آکواریوم در خرم آباد ، قیمت لوازم کولر در خرم آباد ، خرید لوله و اتصالات ، قیمت دستگش کار ، قیمت کلاه ایمنی ، آدرس ابزارالات در خرم آباد ، قیمت ست کیف ابزار در خرم آباد,